Varukorg
Rabatt:
0,00 GBP
Detta kaffe, som tillverkas av bär levererade av lokala bönder, bearbetas vid Alemayehu Tilahuns tvättstation i Gedeo.
Alemayehu, som är infödd i Gedeo-zonen, har arbetat med kaffe i nästan 20 år. Han byggde sin våtkvarn 2018 i hopp om att kunna köpa röda körsbär exklusivt från de närliggande bönderna. Han tillskriver sin framgång de relationer han har byggt inom samhället och bönderna runt sin tvättstation.
Bären samlas in manuellt och sorteras för hand. De placeras direkt i tratten till massamaskinen. Kaffet går igenom maskinen som avlägsnar skal och fruktkött. Den är även konstruerad för att utföra sortering baserat på densitet.
Kaffet fermenteras sedan under vatten i tankar i genomsnitt 72 timmar, men en tidsram mellan 48 och 100 timmar är normen. Kaffet sorteras sedan en sista gång innan en blötläggning i rent vatten för att sen flyttas till torkning på upphöjda bäddar i cirka 8-20 dagar.
Vi skickar kaffe som vilat upp till tre veckor efter rostning när det finns, och rostar på beställning när det behövs. Vi skickar kaffe inom en vecka från beställning. Fri frakt på beställningar över 699kr.