Cart
Discount:
0.00 DKK
Hälla Kafferosteri |31/07, 2026
Sommaren fortsätter och vad passar då bättre än att kombinera det bästa av två världar – riktigt bra hantverkskaffe och iskalla uppfriskningar?
Vi på Hälla Kafferosteri älskar varmt, nybryggt kaffe, men när du vill ha något svalkande finns det få saker som slår en riktigt välbalanserad, kall kaffedrink.
Därför har vi en rolig nyhet: Nästa vecka kör vi en bloggserie i 5 delar där vi varje dag från måndag till fredag delar med oss av recept, tips och guider för fantastiska kalla kaffedrinkar!
Vi visar hur du enkelt svänger ihop magiska kalla kaffedrycker hemma i ditt eget kök med hjälp av våra nyligen rostade bönor.
Här är vad du har att se fram emot under veckan:
Måndag: Espresso Tonic
Vi startar veckan med en sprudlande och läskande favorit! Lär dig hur du får till den perfekta balansen mellan espresso, tonic och is utan att det blir för bittert.
Tisdag: Cold Brew
Lär dig konsten att brygga riktigt bra kallbryggt kaffe från grunden. Vi går igenom dragtid, malningsgrad och vilka bönor som ger den där mjukaste, mest naturliga sötman.
Onsdag: Iced V60
För dig som älskar handbryggt kaffe! Vi visar hur du brygger en fräsch och bärig Iced V60 direkt över is för att bevara kaffets alla fina nyanser och aromer.
Torsdag: Coldbrew Latte
Krämigt, svalkande och otroligt gott. Vi tar tisdagens Cold Brew och förvandlar den till den ultimata islatten.
Fredag: Affogato al Caffè
Vi avslutar veckan på bästa möjliga sätt – med en italiensk klassiker! Enkel, lyxig och den perfekta kombinationen av varm espresso och krämig vaniljglass.
Att göra kallt kaffe handlar inte bara om att slänga i några isbitar. När kaffe kyls ner förändras hur våra smaklökar uppfattar syra och sötma. Därför gör valet av kaffeböna enorm skillnad!
I varje inlägg kommer vi att ge dig konkreta rekommendationer på vilka av våra bönor från Hälla Kafferosteri som passar bäst till just den drycken.
Fyll på isförrådet i frysen, plocka fram dina favoritglas och kika in här på bloggen varje dag nästa vecka.
👉 Vill du dricka specialkaffe? Besök då vår webbshop:
Ha en fin dag!
/ Kaj och Dan, Hälla Kafferosteri